Δ.Ε.Π.Π.Σ.

Διοικούσα Επιτροπή Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων

Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο (Γυμνάσιο και Λύκειο) Πανεπιστημίου Πατρών και το Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο (Γυμνάσιο και Λύκειο) Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ «Ο ΞΕΝΟΣ – Ο ΑΛΛΟΣ – Ο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΌΣ»

Η κριτική επιτροπή του εγκεκριμένου από το Υπουργείο Παιδείας Πανελλήνιου Μαθητικού Λογοτεχνικού Διαγωνισμού «Ο ξένος – ο άλλος – ο διαφορετικός», που συνδιοργάνωσαν το Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο (Γυμνάσιο και Λύκειο) Πανεπιστημίου Πατρών και το Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο (Γυμνάσιο και Λύκειο) Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, συνεδρίασε την Πέμπτη 26 Μαρτίου στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών, προκειμένου να εκδώσει τα αποτελέσματα (βραβεία και διακρίσεις) του εν λόγω Πανελλήνιου Διαγωνισμού.

Λαμβάνοντας υπόψη την αξιολογική εκτίμηση των μελών της, η κριτική επιτροπή, απαρτιζόμενη από την Άννα Κατσιγιάννη, Επίκουρο Καθηγήτρια του Φιλολογικού Τμήματος Πανεπιστημίου Πατρών και πρόεδρο της επιτροπής και τα μέλη: Σοφία Χριστοπούλου, Δρ Φιλολογίας, Προϊσταμένη Παιδαγωγικής και Επιστημονικής Καθοδήγησης της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδος, Παναγιώτα Ψυχογυιοπούλου, Σχολική Σύμβουλο ΠΕ02 Ν. Αχαΐας, Σπύρο Βρεττό, ποιητή, Βασίλη Λαδά, πεζογράφο, ποιητή, Δώρα Μέντη, Εκπαιδευτικό ΠΕ02, εκπρόσωπο του Π.Π.Γ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, Μαίρη Σιδηρά, Εκπαιδευτικό ΠΕ02, εκπρόσωπο του Π.Π.Γ. Πανεπιστημίου Πατρών, Γιώργο Θώδη, Εκπαιδευτικό ΠΕ02, εκπρόσωπο του Π.Π.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης και Χριστίνα Καραντώνη, Εκπαιδευτικό ΠΕ02, εκπρόσωπο του Π.Π.Λ. Πανεπιστημίου Πατρών, α π ο φ ά σ ι σ ε να απονείμει τα βραβεία και τις διακρίσεις που ακολουθούν:

Α. Γυμνάσιο: κατηγορία του ποιήματος

1ο βραβείο: Στον Αριστοτέλη Κούτσικο («Άρης») από το Γυμνάσιο Φαρκαδόνας, για το ποίημά του «Ο μέγας και μικρός μου κόσμος…»

2ο βραβείο: Στον Νικήτα – Γεώργιο Μαλαπάνη («Νικηφόρος Δούκας») από το 1ο Γυμνάσιο Καλαμάτας, για το ποίημά του «Δον Κιχώτης»

3ο βραβείο: Στον Μαρίνο Παπακωνσταντίνου («Διομήδης») από το Γυμνάσιο Κουτσοποδίου Άργους, για το ποίημά του «Εγώ ξέρω»

 

1η διάκριση: Στην Ελευθερία Γκέκα («Ηρώ») από το 4ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας για το ποίημά της «Διαφορετικότητα»

2η διάκριση: Στη Δήμητρα Νικολούλη («Ελπίδα») από το 1ο Γυμνάσιο Περαίας Θεσσαλονίκης, για το ποίημά της «Η ακροστιχίδα της προτροπής»

3η διάκριση: Στην Ανδρονίκη Καραθανάση («Φλογέρα») από το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών για το ποίημά της «Επεισόδιο Φιλοξενίας»

 

Β. Γυμνάσιο: κατηγορία διηγήματος

1ο βραβείο: Από κοινού στη Σαπφείρα Γιαννακίδη («Γαλαζόπετρα») από το 5ο Γυμνάσιο Μυτιλήνης, για το διήγημά της «Ο ξένος, ο άλλος, ο διαφορετικός» και στη Μαρία Μηκερόζη («Ροδούλα Φωτίου») από το Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, για το διήγημά της «Σαν μια κατσαρίδα»

2ο βραβείο: Στην Κατερίνα Παππά («Νίνα») από τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια ΓΕΝΕΣΙΣ Ιωαννίνων, για το διήγημά της «Σαν μια κατσαρίδα»

3ο βραβείο: Στην Κωνσταντίνα Κάκκου («Συννεφούλα») από το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών, για το διήγημά της «Garam Masal»

 

1η διάκριση: Στον Χαράλαμπο Φωτόπουλο («Άγνωστος Χ) από το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πατρών (Λάγγουρα), για το διήγημά του «Ο ξένος, ο άλλος, ο διαφορετικός»

2η διάκριση: Στη Γιασεμή Τρίχου («Τζία Κακουριώτη») από το Γυμνάσιο Πέτρας Λέσβου, για το διήγημά της «Έλληνες στην Αμερική»

3η διάκριση: Στην Άρτεμη Βασιλείου («Βλεφαρίδα») από το 3ο Γυμνάσιο Νέας Σμύρνης, για το διήγημά της «Είναι γλυκό το σκοτάδι»

 

Γ. ΛΥΚΕΙΟ: κατηγορία ποιήματος

1ο βραβείο: Στη Θεοδώρα Ιωαννίδου («Δέκατη Μούσα») από το 2ο ΓΕΛ Νάουσας Ημαθίας, για το ποίημά της «Αντίπαλοι στην Τέχνη του Πολέμου»

2ο βραβείο: Στον Παναγιώτη – Αλκίνοο Πολυχρονόπουλο («Ίγκνις») από το Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Πανεπιστημίου Πατρών, για το ποίημά του «Το ταγκό της σκακιέρας»

3ο βραβείο: Στον Χρήστο Τσαγκάρη («Ξένος») από Πρότυπο Πειραματικό Ζάννειο ΓΕΛ Πειραιά, για το ποίημά του «Προτού να έρθει η ώρα μας κανείς δεν θα μας κρίνει»

 

1η διάκριση: Στην Αναστασία Τερζή («Σελένη Ασημόχαρη») από το Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Πανεπιστημίου Μακεδονίας, για το ποίημά της «Η διακήρυξη της Ελευθερίας»

2η διάκριση: Στη Μαρία – Νεφέλη Μαρκοπουλιώτου («Ίρις») από το 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου Αττικής, για το ποίημά της «Συνεχίζονται οι έρευνες»

3η διάκριση: Στον Σπύρο Τσαλουχίδη («Το κανονικό παιδί») από το 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου Κρήτης, για το ποίημά του «Η χρυσαφένια αλυσίδα»

 

Δ. ΛΥΚΕΙΟ: κατηγορία διηγήματος

1ο βραβείο: Από κοινού στην Άννα Γούλα («Edelweiss») από το 1ο ΓΕΛ Υμηττού, για το διήγημά της «Το ενδιαφέρον μιας αντίθεσης» και στον Χρήστο Τσαγκάρη («Ο άλλος») από το Πρότυπο Πειραματικό Ζάννειο ΓΕΛ Πειραιά, για το διήγημά του «Η μνήμη του, σπασμένα γυαλιά…»

2ο βραβείο: Στην Αναστασία Τερζή («Σελένη Ασημόχαρη») από το Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Πανεπιστημίου Μακεδονίας, για το διήγημά της «Με αφορμή τον πίνακα του Rene Magritte “Νοσταλγία”

3ο βραβείο: Στην Κόκαζα Μαρία – Μυρτώ («Molly de Winter») από το 1ο ΓΕΛ Σερρών, για το διήγημά της «Ο υπάνθρωπος»

 

1η διάκριση: Στη Λήδα – Άννα Λεβέντη («Διπλό λάμδα») από το Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου Κρήτης, για το άτιτλο διήγημά της

2η διάκριση: Στη Μαρία – Αναστασία Ιωακειμτσιούκ από τη Σχολή Μωραΐτη, για το διήγημά της «Το αργοπορημένο χαμόγελο»

3η διάκριση: Στον Ισίδωρο Ρωσταδάκη («Δίας») από το ΓΕΛ Μελισσίων, για το διήγημά του «Στο πατάρι του οντά»

 

Από τις 170 δημιουργίες που εστάλησαν στον Διαγωνισμό, αντιπροσωπευτικές μαθητών 95 σχολείων από όλη την Ελλάδα, η κριτική επιτροπή κατέληξε στα ανωτέρω 24 έργα, θεωρώντας ότι εκφράζουν ήδη ή υποδηλώνουν με τρόπο καλλιτεχνικά ενδιαφέροντα την ποιητική όραση ή το αφηγηματικό ύφος των δημιουργών τους.

 

Τέλος, η κριτική επιτροπή, εντυπωσιασμένη από την ποιότητα και την ποσότητα των συμμετοχών, συγχαίρει τους μαθητές που συμμετείχαν για το θάρρος τους να μορφοποιούν καλλιτεχνικά την πραγματικότητα και να επιχειρούν λογοτεχνικές ανασυνθέσεις του κόσμου, αλλά και τους καθηγητές τους για την παρότρυνση και τη λογοτεχνική μύηση στην οποία προφανώς υποβάλλουν τους μαθητές τους. Αξίζει να αναφέρουμε ότι σε ορισμένα σχολεία υπήρξε φανερή και συγκινητική η συσστράτευση που επιχείρησαν οι καθηγητές ώστε να πραγματοποιηθεί πλατιά, κατά το δυνατό, ανταπόκριση στο κάλεσμα του Διαγωνισμού.

 

Το Σάββατο 4 Απριλίου 2015 και ώρα 12.30 μ.μ., θα λάβει χώρα στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών (Σολωμού και Μαγούλας, Πανεπιστημιούπολη Πανεπιστημίου Πατρών) η τελετή βράβευσης των διακριθέντων μαθητών, στην οποία θα ήταν χαρά μας να παρευρεθείτε όλοι οι συμμετέχοντες. Εξάλλου, τα σύνορα της Τέχνης υπήρξαν ανέκαθεν «κάπου αλλού» και οι ποιοτικές διαφορές –τουλάχιστον αυτές που πρόκειται στο μέλλον να δικαιωθούν- ρευστές.

Η Διευθύντρια του Π.Π.Γ.Π.Π.  

Αθανασία Μπαλωμένου

Οι υπεύθυνες Καθηγήτριες

Μαίρη Σιδηρά για το Π.Π.Γ.Π.Π.

Δώρα Μέντη για το Π.Π.Γ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

Η κριτική επιτροπή

Άννα Κατσιγιάννη (Επίκουρος Καθ/τρια Φιλογίας Πατρών)

Σοφία Χριστοπούλου (Προϊσταμένη Παιδαγωγικής & Επιστημονικής Καθοδήγησης Περιφερειακής Δ/νσης Εκπ/σης Δυτ. Ελλάδας)

Παναγιώτα Ψυχογυιοπούλου, Σχολική Σύμβουλος ΠΕ02 Ν. Αχαΐας

Σπύρος Βρεττός (Ποιητής)

Βασίλης Λαδάς (Πεζογράφος, ποιητής)

Δώρα Μέντη (Εκπαιδευτικός ΠΕ02)

Μαίρη Σιδηρά (Εκπαιδευτικός ΠΕ02)

Γιώργος Θώδης (Εκπαιδευτικός ΠΕ02)

Χριστίνα Καραντώνη (Εκπαιδευτικός ΠΕ02)

 

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

 

 

 

Updated: 31 Μαρτίου 2015 — 08:43
Copyright © 2014 Ανάπτυξη Αθηνά - ΙΕΠ