2ο ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΛ ΑΘΗΝΑΣ – Πρωταθλητές Ελλάδος και Κύπρου Λυκείων στη χειροσφαίριση.

Η ομάδα χειροσφαίρισης του σχολείου μας αναδείχθηκε Πρωταθλήτρια Ελλάδος και Κύπρου Λυκείων 2015, καθώς επικράτησε των Εκπαιδευτηρίων Δούκα με 30-29 στο Μεγάλο Τελικό του FINAL 4.
Αν και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ στην αρχή του Τελικού (0-3), η ομάδα έδειξε χαρακτήρα, ισοφάρισε το παιχνίδι, ανέβασε την απόδοσή της και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 14-11. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα των εκπαιδευτηρίων Δούκα πλησίασε στο σκορ, ισοφάρισε 27-27, 5 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού, αλλά δεν κατάφερε να περάσει μπροστά την ομάδα μας.
Να σημειώσουμε ότι τα Εκπαιδευτήρια Δούκα έχουν 19 συμμετοχές σε Τελική Φάση σχολικών αγώνων και 9 κατακτήσεις του τροπαίου, ενώ αναπτύσσουν το άθλημα τόσο σε σχολικό όσο και σε διασυλλογικό επίπεδο εδώ και 30 χρόνια!
Αυτή είναι ίσως είναι η μεγαλύτερη αθλητική επιτυχία του σχολείου μας γιατί επήλθε αντιμετωπίζοντας έναν εξαιρετικό αντίπαλο με τεράστια ιστορία στο άθλημα της χειροσφαίρισης.
Σημαντική διάκριση για τον μαθητή του Β6 Τσακουρίδη Χριστόφορο ο οποίος ανακηρύχθηκε καλύτερος παίκτης της διοργάνωσης.